Wesołych Świąt!

wielkpic16

Druhny i druhowie !


Z okazji świąt Wielkanocnych, Komenda wraz z Kadrą Hufca
życzy Wam, aby te święta wniosły do Waszych serc
wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha, pokój, ciepło,
nadzieję i wielu przygód na harcerskim szlaku

 

 

73. rocznica Acji pod Arsenałem

73szarszer

We wrześniu 1963 roku Wojciech Kalina rozmawiał z uczestnikami brawurowej akcji odbicia więźniów z rąk gestapo. Jego gośćmi byli: Stanisław Broniewski "Orsza". Lech Suski "Katoda", Witold Bartnicki "Kadłubek", Zygmunt Kaczyński "Wesoły" i Andrzej Wolski "Jur". 

 

Dziś obchodzimy 73. rocznice Akcji pod arsenałem kiedy 26 marca 1943 pod warszawskim Arsenałem, u zbiegu ulic Bielańskiej i Długiej, grupy szturmowe Szarych Szeregów uwolniły harcmistrza Jana Bytnara "Rudego" oraz 25 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby gestapo przy Alei Szucha na Pawiak.

 

Wywiad Szarych Szeregów szybko ustalił, że "Rudy" będzie przewożony z gmachu gestapo na Pawiak 23 marca. Ale Niemcy zmienili decyzję. Przejazd więźniów został opóźniony o trzy dni.

- Już drugi raz czyhaliśmy na więźniarkę – opowiadał Andrzej Wolski "Jur". - Tadeusz Zawadzki rozkazał mi, bym w restauracji, znajdującej się w pobliżu miejsca wyznaczonego na akcję odebrał telefon. Hasło brzmiało: "Mąka jest już w drodze". Byłem zły, że dostałem takie zadanie, bałem się, że zostanę wyłączony z działań, ale co było robić, z "Zośką" nie było żadnych dyskusji.

Andrzej Wolski mówił o dłużących się minutach wyczekiwania na sygnał, który miał dać inny uczestnik akcji "Wesoły". Jako pracownik firmy "Wedel" często przebywał w siedzibie gestapo przy Al. Szucha. Dostarczał Niemcom czekoladki. To on zadzwonił do restauracji, że więźniowie, w tym Janek Bytnar, zostali załadowani do ciężarówki.

- Miałem dać znać, czy "Rudy" jedzie czy też nie w transporcie - wspominał. - Byłem w Al. Szucha i widziałem go potwornie skatowanego niesionego na noszach do więźniarki. Dałem sygnał bezpośrednio z budynku gestapo. Strasznie się denerwowałem, bo zależało mi na czasie i musiałem skorzystać z telefonu, przy którym siedział Niemiec.

Gdy "Jur" przekazał informację Zośce, do akcji wkroczył "Kadłubek". – Samochód jechał bardzo szybko – opowiadał. – Byłem ogromnie zdenerwowany, bo od momentu przejechania samochodu upłynęło, tak mi się wtedy wydawało, mnóstwo czasu, a nie słyszałem żadnych strzałów. Zacząłem podejrzewać, że akcja z jakiś powodów została przerwana. Ale wkrótce wszystko się zmieniło.

 

zródło: Polskie Radio

IV Hufcowy kurs zastępowych

kurspic

W ostatni weekend w niedaleko położnej wsi od Lubawy, odbył się już czwarty kurs zastępowych w naszym hufcu. Kurs był niczym szkoleniem dla młodego lidera, ponieważ poruszone treści były związane nie tylko z harcerskim życiem, ale również z ogólnymi informacjami, które nasi harcerze będą mogli wykorzystać m.in w szkole. Kursanci nauczyli się jak pisać konspekt zbiórki oraz plan pracy zastępu, czyli planowania długoterminowego. Nie zabrakło również systemu kar i nagród, obrzędowości i musztry harcerskiej . Harcerze po kursie nie będą mieli problemu ze znajomością struktury ZHP, regulaminowego umundurowania oraz dokumentów jakie każdy zastępowy musi uzupełniać. Na dodatek, prowadzący zaznajomili uczestników jaka jest rola zastępowego w drużynie, jak dbać o bezpieczeństwo na zbiórce, jakie są formy zbiórek i gdzie szukać pomysłów. Wszystko to dzięki instruktorkom , które poprowadziły zajęcia i podzieliły się swoimi wieloletnimi doświadczeniami.Jeszcze raz bardzo dziękujemy za przeprowadzenie zajęć druhnom: pwd. Aleksandrze Gacioch, Barbarze Jakubowskiej oraz pwd. Joannie Pukalskiej z Hufca Nowe Miasto Lubawskie. Kurs został zorganizowany i przeprowadzony pod okiem zastępcy komendanta hufca ds. kształcenia oraz zarazem naszej drużynowej pwd. Magdaleny Kirzenkowskiej.
Bardzo serdecznie również dziękujemy dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Zajączkowie Pani Urszuli Zakreta, która udostępniła nam budynek na czas trwania kursu.

Apel ku pamięci żołnierzy wyklętych

wyklpic

4 marca zorganizowaliśmy apel przy grobach nieznanych żołnierzy aby upamiętnić poświęcenie żołnierzy wyklętych którzy ceną swojego życia dążyli do niepodległości Polski przeciw komunistycznym władzom podporządkowanym ZSRR, , Dziękujemy wszystkim za przybycie.

Cześć ich pamięci!

Imieniny Zucha!

imieniny zucha

29 lutego, co cztery lata każdy Zuch obchodzi swoje święto. Życzymy z tej okazji wszystkim Zuchom dużo przygód, zabawy i uśmiechu w gronie przyjaciół z gromady zaś Zuchmistrzyniom i Zuchmistrzom wielu pomysłów, odpowiedzialności i satysfakcji w pracy z tym najbardziej wymagającym ale tez najwdzięczniejszym pionem!

Życzy Komendant wraz z kadrą Hufca ZHP Iława.

DMB 2016, 800-lecie miasta Lubawa

W miniony weekend 19-21.02.2016, odbył się rajd z okazji Dnia myśli Braterskiej i 800-lecia miasta Lubawa. Rajd zorganizowała 25 Lubawska Druzyna Starszo Harcerska im. phm. Bronisława Grzymowicza. Była świetna zabwa, wszyscy powróciliśmy szczęsliwi do domu. Dziekujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas,  za wieczorne śpiewogranie, za uśmiechy i za to że jesteście!

 

 

Rajd DMB2016

pwd. Katarzyna Witkowska w 30-tce Niezwyczajnych

Druhna z naszego hufca pwd. Katarzyna Witkowska dostała się do finałowej 30-tki w plebiscycie Instruktorskim Niezwyczajni w kategorii wspierania rozwoju instruktorskiego drużynowych, jest jedyną kandydatką z Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej !!

 

Aby oddać swój głos wystarczy wejść na stronę http://zhp.pl/niezwyczajni/ , wybrać jedną z 5 osób z jednej kategorii i kliknąć przycisk zagłosuj. Bardzo ważne jest potwierdzenie głosu poprzez wejście na podanego przez siebie maila i kliknąć link potwierdzający.


Członkini hufcowej komisji rewizyjnej. Posiada niezwyczajne umiejętności łączenia niezliczonej ilości spraw. Opiekun wielu prób na stopnie harcerskie. Motywuje swoich podopiecznych do działania, zaraża optymizmem i jest wsparciem dla każdego, kto go potrzebuje. Dba o rozwój instruktorski kadry swojego hufca. Zorganizowała warsztaty sukcesywnego radzenia sobie z problemami. Wspiera instruktorów w każdym momencie ich harcersiej drogi. Organizuje wiele przedsięwzięć dla wędrowników, dzięki którym kadra rozwija swoje umiejętności

 

Podziękujmy naszymi głosami druhnie Kasi za swoją pracę!

 

Każdego dnia blisko 10 000 instruktorów – wolontariuszy Związku Harcerstwa Polskiego wychowuje najmłodsze pokolenie Polaków w zgodzie z ideałami płynącymi z Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego. Plebiscyt Niezwyczajni to możliwość podziękowania tym, którzy wyróżniają się na tle innych – swoją pracą, pomysłami i zaangażowaniem. Piąta edycja plebiscytu dedykowana jest drużynowym i wszystkim, którzy dbają o ich rozwój.

12705202 10154639116739466 2969428269508452619 n

http://zhp.pl/niezwyczajni/

Żegnamy Hm. Halinę Olszko

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30. stycznia br. odeszła na Wieczną Wartę Druhna hm. Halina Olszko.

 

Druhna Halinka, była wieloletnią instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego, na co dzień wspierającą środowisko Hufca Ostróda ZHP.
Pełniła wiele funkcji instruktorskich, do dziś była Przewodniczącą Komisji Stopni Instruktorskich w Hufcu Ostróda.

Druhna Halinka była również jedną ze współzałożycieli Ruchu Programowo-Metodycznego „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”.

Oddana wychowaniu dzieci i młodzieży, wieloletnia drużynowa, wychowawczyni wielu harcerskich pokoleń.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 3. lutego br. o godz. 12.00 w Kościele im. św. Franciszka z Asyżu w Ostródzie, różaniec odmawiany będzie w Kaplicy przy ul, Paderewskiego o godz. 11.00

 

Komendant Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ogłosił miesięczną żałobę. ROZKAZ

 

12644693 1058912707462158 710020598618595423 n

Podkategorie