Sztandar Nadany!

nadaniesztandaru

9 kwietnia (sobota) odbyły się uroczystości z okazji nadania nowego sztandaru dla Hufca ZHP Iława rozpoczynając mszą świętą, apelem na Starym Mieście, przemarszem i galą w kinoteatrze. Zaś już od piątku Iławscy harcerze wraz z przyjaciółmi z innych hufców biwakowało z okajzi tych uroczystości. Ponad 200 osób uczestniczyło w biwaku. Przyjezdni Harcerze mieli okazję poznać Iławę i uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez kadrę biwaku.W samych uroczytościach towarzyszyli wszyscy przedstawiciele lokalnej władzy samorządowej: Starosta Iławski Marek Polański, Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński oraz Burmistrz Iławy Adam Żyliński. Nie zabrakło także Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Iławie Macieja Jasińskiego i władz Chorągwi Warmińsko – Mazurskiej Hm. Jakuba Ziętego oraz Hm. Doroty Jeżowskiej-Olszewskiej. Wszyscyzłożyli na ręcę Komendantowi Hufca hm. Maciejowi Marciniakowi słowa uznania i gratulacje.

Uroczystości odbywały się rozpoczynjąc od mszy świętej w parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Następniew uroczystym apelu na placu Starego Miasta. Około godziny 12:00, po wspólnym przemarszu przez ulice miasta, rozpoczęła się gala w kinoteatrze "Pasja", podczas której uroczyście nadano przez władze chorągwi hufcowi nowy sztandar. Wręczano także statuetki instruktorom z Iławskiego hufca za ich pracę i poświęcony czas. Również do więkoszości sponsorów i rodziców harcerzy trafiły podziękowania za wsparcie iławskich harcerzy. Po zakończeniu uroczystości całą impreze uświetniła muzycznie Druga Grudziądzka Artystyczna Drużyna Harcerska "Gryf".

Dziękujemy wszystkim za przybycie i za wsparcie, zparaszamy do dołączenia do harcerskiego życia.

Czuwaj!

Wesołych Świąt!

wielkpic16

Druhny i druhowie !


Z okazji świąt Wielkanocnych, Komenda wraz z Kadrą Hufca
życzy Wam, aby te święta wniosły do Waszych serc
wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha, pokój, ciepło,
nadzieję i wielu przygód na harcerskim szlaku

 

 

73. rocznica Acji pod Arsenałem

73szarszer

We wrześniu 1963 roku Wojciech Kalina rozmawiał z uczestnikami brawurowej akcji odbicia więźniów z rąk gestapo. Jego gośćmi byli: Stanisław Broniewski "Orsza". Lech Suski "Katoda", Witold Bartnicki "Kadłubek", Zygmunt Kaczyński "Wesoły" i Andrzej Wolski "Jur". 

 

Dziś obchodzimy 73. rocznice Akcji pod arsenałem kiedy 26 marca 1943 pod warszawskim Arsenałem, u zbiegu ulic Bielańskiej i Długiej, grupy szturmowe Szarych Szeregów uwolniły harcmistrza Jana Bytnara "Rudego" oraz 25 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby gestapo przy Alei Szucha na Pawiak.

 

Wywiad Szarych Szeregów szybko ustalił, że "Rudy" będzie przewożony z gmachu gestapo na Pawiak 23 marca. Ale Niemcy zmienili decyzję. Przejazd więźniów został opóźniony o trzy dni.

- Już drugi raz czyhaliśmy na więźniarkę – opowiadał Andrzej Wolski "Jur". - Tadeusz Zawadzki rozkazał mi, bym w restauracji, znajdującej się w pobliżu miejsca wyznaczonego na akcję odebrał telefon. Hasło brzmiało: "Mąka jest już w drodze". Byłem zły, że dostałem takie zadanie, bałem się, że zostanę wyłączony z działań, ale co było robić, z "Zośką" nie było żadnych dyskusji.

Andrzej Wolski mówił o dłużących się minutach wyczekiwania na sygnał, który miał dać inny uczestnik akcji "Wesoły". Jako pracownik firmy "Wedel" często przebywał w siedzibie gestapo przy Al. Szucha. Dostarczał Niemcom czekoladki. To on zadzwonił do restauracji, że więźniowie, w tym Janek Bytnar, zostali załadowani do ciężarówki.

- Miałem dać znać, czy "Rudy" jedzie czy też nie w transporcie - wspominał. - Byłem w Al. Szucha i widziałem go potwornie skatowanego niesionego na noszach do więźniarki. Dałem sygnał bezpośrednio z budynku gestapo. Strasznie się denerwowałem, bo zależało mi na czasie i musiałem skorzystać z telefonu, przy którym siedział Niemiec.

Gdy "Jur" przekazał informację Zośce, do akcji wkroczył "Kadłubek". – Samochód jechał bardzo szybko – opowiadał. – Byłem ogromnie zdenerwowany, bo od momentu przejechania samochodu upłynęło, tak mi się wtedy wydawało, mnóstwo czasu, a nie słyszałem żadnych strzałów. Zacząłem podejrzewać, że akcja z jakiś powodów została przerwana. Ale wkrótce wszystko się zmieniło.

 

zródło: Polskie Radio

Wspierają nas:
team1
team2
team3
team4
team5
team6
Back to Top