1 września - 77 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dzień w którym dla każdego młodego człowieka oznacza nowy rok szkolny, nowe decyzje oraz wyzwania. Dla nas ten dzień oznacza także 77 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i pamięci poległych w tamtych czasach.

Jak co roku uczestniczyliśmy we mszy świętej jak i również apelu pamięci na cmentarzu przy parafii NPNMP w Iławie. W tym roku z inicjatywy dh. Mateusza Ćwiklaka, za co bardzo dziękujemy, odbyło się ognisko na którym w naszym wspólnym gronie rozmawialiśmy oraz przytaczaliśmy pamięć o tym co się działo, gdzie głównym przemyśleniem było "Co bym ja zrobił gdyby wybuchła wojna?" . 

1wrz77

72. Rocznica Powstania Warszawskiego

"Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą, haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią, malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg, wyszywali wisielcami drzew płynące morze. Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć, gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami. Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg, przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg. I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc, i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło. Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką. Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?" - Krzysztof Kamil Baczyński

 

Wczorajszego dnia (31.07.2016) Harcerze z Kisielic, 18 Grunwaldzka Druzyna Harcerska im. Szarych Szeregów, upamiętniła pamięć poległych w czasie powstania warszawskiego.

18pw

Zlot Grunwaldzki 2016 r.

W tym roku z naszego Hufca wyjechało ponad 70 harcerzy na grunwaldzkie pola aby przezyc swoją przygodę  i poznac harcerzy z całej Polski Liczmy że za rok pojedzie nas ponad setka. Warto wspomniec że druhny i druhowie z naszego hufca także pomagali przy organizacji zlotu  miedzy innymi nasz komendant hm. Maciej Marciniak był Kasztelanem gniazda W-M, Skarbnik Hufca pwd. Piotr Jakimowicz był Kwatermistrzem  Gniazda  W-M,, Z-ca komendanta ds. programowych hm. Maria Marciniak programowcem gniazda W-M, członkini KRH pwd. Aleksandra Gacioch Plastykiem Zlotu, phm. Adam Mańka Oboźnym gniazda W-M.  Dziękujemy organizatorom za tak wspaniałą i  niezapomnianą impreze!

 

PS: Gratulujemy pwd. Piotrowi Jakimowicz za wygraną w plebiscycie Wysokich Lotów Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej w kategori PR-Maker! 

 

zg16

Rajd Adventure - Podsumowanie

17-19  czerwca b.r. odbył się Rajd "Adventure Woda  +  Przygoda HAWAII EDITION  Vol.3"  Było dosyć wietrznie ale to nie odstraszyło naszych harcerzy! Dziękujemy 94 Iławskiej Wodnej Drużynie Wędrowniczej "Łatwopalni" a także 9 Iławskiej Druzynie Wędrowniczej "Kruk" za zorganizowanie świetnej zabawy.  Takiej hawajskiej zabawy dawno nie było!

hawiedt

2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

 Nasz hufiec zorganizował rodzinny festyn na którym dzieci i młodzież poznała historię polski poprzez gry i zabawy takie jak konkursy wiedzy, wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych a także przez harcerskie pląsy. Nie zabrakło także smacznej grochówki! Na sam koniec przemaszerowaliśmy z naszą parometrową flagą Polski!

 

Bez nazwy 1

Sztandar Nadany!

nadaniesztandaru

9 kwietnia (sobota) odbyły się uroczystości z okazji nadania nowego sztandaru dla Hufca ZHP Iława rozpoczynając mszą świętą, apelem na Starym Mieście, przemarszem i galą w kinoteatrze. Zaś już od piątku Iławscy harcerze wraz z przyjaciółmi z innych hufców biwakowało z okajzi tych uroczystości. Ponad 200 osób uczestniczyło w biwaku. Przyjezdni Harcerze mieli okazję poznać Iławę i uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez kadrę biwaku.W samych uroczytościach towarzyszyli wszyscy przedstawiciele lokalnej władzy samorządowej: Starosta Iławski Marek Polański, Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński oraz Burmistrz Iławy Adam Żyliński. Nie zabrakło także Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Iławie Macieja Jasińskiego i władz Chorągwi Warmińsko – Mazurskiej Hm. Jakuba Ziętego oraz Hm. Doroty Jeżowskiej-Olszewskiej. Wszyscyzłożyli na ręcę Komendantowi Hufca hm. Maciejowi Marciniakowi słowa uznania i gratulacje.

Uroczystości odbywały się rozpoczynjąc od mszy świętej w parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Następniew uroczystym apelu na placu Starego Miasta. Około godziny 12:00, po wspólnym przemarszu przez ulice miasta, rozpoczęła się gala w kinoteatrze "Pasja", podczas której uroczyście nadano przez władze chorągwi hufcowi nowy sztandar. Wręczano także statuetki instruktorom z Iławskiego hufca za ich pracę i poświęcony czas. Również do więkoszości sponsorów i rodziców harcerzy trafiły podziękowania za wsparcie iławskich harcerzy. Po zakończeniu uroczystości całą impreze uświetniła muzycznie Druga Grudziądzka Artystyczna Drużyna Harcerska "Gryf".

Dziękujemy wszystkim za przybycie i za wsparcie, zparaszamy do dołączenia do harcerskiego życia.

Czuwaj!

Podkategorie