Delegacja po betlejemskie Światło Pokoju

14 grudnia 2016r. wyruszyła delegacja z naszego hufca na czele z komendantem Hm. Maciejem Marciniakiem po Betlejemskie Światlo Pokoju podczs uroczystości w Olsztynie. Światło można odebrać 24 grudnia (Wigilia) w Iławskich parafiach.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

 

Nieśmy ze sobą pokój! #ZHP #bsp16

bsp16

Rajd Mikołajkowy "W Fabryce u Świętego Mikołaja"

W ostatni weekend odbył się rajd harcerski zorganizowany przez Kadrę Zuchową Hufca ZHP Iława. Na rajdzie było nas ponad 130 osób, byli to harcerze i zuchy z Iławy, Kisielic, Lubawy oraz Działdowa. Na rajdzie bawiliśmy się przednio oraz dziękujemy kadrze biwaku za tan dobrze spędzony czas. :

Na rajdzie podczas Świeczkowska został odczytany rozkaz o zmianie drużynowego 19 Iławskiej Gromady Zuchowej "Niedźwiedzia Gromada". Dziękujemy Druhowi pwd. Szymonowi Oleksów za służbę, funkcję objęła druhna Julia Rypińska.
Kolejnym punktem jest nowo powstała drużyna, Próbna Iławska Drużyna Starszo-Harcerska "Wataha" gdzie na czele drużynowym został druh Eryk Waszkiewicz. Gratulujemy obojgu nowym drużynowym i życzymy samych sukcesów. 
Także warto wymienić że Druhna Aleksandra Gacioch ukończyła pozytywnie próbę i została mianowana na stopień Podharcmistrzyni! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju harcerskiego! :)

Dziękuejmy również Grupa SIM, PCK Iława za zabezpieczenie naszego rajdu! :D

 

#zhp #ilawa #mikołajki #rajd #harcerze #zuchy #polish #scouts

mikol16

Pomoc dla Jakuba!

 

"DZ"""""ffffffTeraz możecie uczynić to co jest głównym obowiązkiem skauta, mianowicie pomóc tym, co się znajdują w potrzebie, wszelkim sposobem jaki jest w waszej mocy." ~ Robert Baden-Powell

 

Zapraszamy do śledzenia akcji na fanpage'u Gimnazjum nr 1 

 

jkb

Rajd "Żuława Show" - 9-11 września 2016 r.

Nowy rok harcerski wystartował wraz z rajdem "Żuława Show" który odbył się w dniach 9-11 września 2016 r. na wyspie Wielka Żuława. Organizatorem rajdu była 65 Iławska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Piorun" na czele z komendantką dh. Dominiką Zielińską. Było nas ponad 130 osób, poznaliśmy nowe osoby, przeżyliśmy nowe przygody a wspomnienia do teraz nas trzymają. Dziękujemy wszystkim za przybycie i do zobaczenia!shzl

1 września - 77 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dzień w którym dla każdego młodego człowieka oznacza nowy rok szkolny, nowe decyzje oraz wyzwania. Dla nas ten dzień oznacza także 77 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i pamięci poległych w tamtych czasach.

Jak co roku uczestniczyliśmy we mszy świętej jak i również apelu pamięci na cmentarzu przy parafii NPNMP w Iławie. W tym roku z inicjatywy dh. Mateusza Ćwiklaka, za co bardzo dziękujemy, odbyło się ognisko na którym w naszym wspólnym gronie rozmawialiśmy oraz przytaczaliśmy pamięć o tym co się działo, gdzie głównym przemyśleniem było "Co bym ja zrobił gdyby wybuchła wojna?" . 

1wrz77

72. Rocznica Powstania Warszawskiego

"Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą, haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią, malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg, wyszywali wisielcami drzew płynące morze. Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć, gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami. Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg, przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg. I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc, i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło. Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką. Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?" - Krzysztof Kamil Baczyński

 

Wczorajszego dnia (31.07.2016) Harcerze z Kisielic, 18 Grunwaldzka Druzyna Harcerska im. Szarych Szeregów, upamiętniła pamięć poległych w czasie powstania warszawskiego.

18pw

Zlot Grunwaldzki 2016 r.

W tym roku z naszego Hufca wyjechało ponad 70 harcerzy na grunwaldzkie pola aby przezyc swoją przygodę  i poznac harcerzy z całej Polski Liczmy że za rok pojedzie nas ponad setka. Warto wspomniec że druhny i druhowie z naszego hufca także pomagali przy organizacji zlotu  miedzy innymi nasz komendant hm. Maciej Marciniak był Kasztelanem gniazda W-M, Skarbnik Hufca pwd. Piotr Jakimowicz był Kwatermistrzem  Gniazda  W-M,, Z-ca komendanta ds. programowych hm. Maria Marciniak programowcem gniazda W-M, członkini KRH pwd. Aleksandra Gacioch Plastykiem Zlotu, phm. Adam Mańka Oboźnym gniazda W-M.  Dziękujemy organizatorom za tak wspaniałą i  niezapomnianą impreze!

 

PS: Gratulujemy pwd. Piotrowi Jakimowicz za wygraną w plebiscycie Wysokich Lotów Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej w kategori PR-Maker! 

 

zg16

Podkategorie